Jdi na obsah Jdi na menu
 


Makarská

9. 7. 2007

Makarská

Makarská je hlavním centrem stejnojmenné oblasti Makarska (Makarská riviéra), která je součástí Střední Dalmácie. Na severu začíná u městečka Donja Brela, na jihu končí u Gradace. Délka pobřeží Makarské riviéry je necelých 70 kilometrů.

Makarska - centrum stejnojmenné riviéry

Městečko Makarska leží na pobřeží Jadranu asi 60 km jižně od Splitu. Z jihovýchodu Makarskou obepíná mys Oseajava a ze severozápadu mys sv. Petra. V pozadí se vypínají hory majestátního pohoří Biokova, které městečko chrání před vnitrozemskými vlivy. Makarska má jeden z největších počtů slunečních hodin na chorvatském pobřeží Jadranu.

Již od počátku minulého století získala Makarska status přímořských lázní. Léčí se zde především astmatická onemocnění. Děti do Makarske jezdí na ozdravné letní pobyty. V areálu hotelu Biokovka jsou také speciální zařízení na léčbu pohybového ústrojí.

Z Makarske na Brač

V Makarske se nachází přístav, ze kterého odjíždí trajekty na ostrov Brač. Nedaleko je také hlavní autobusové nádraží, ze kterého odjíždí autobusy směrem na Split či jižně na Dubrovník.

Centrum města

Centrem Makarske je Kačičovo náměstí, uprostřed kterého stojí pomník A. Kačiče Miošiče, básníka a filozofa, rodáka Makarské. V letních měsících se na náměstí konají různé koncerty. Pokud půjdete na náměstí od přístavu na jeho levém rohu je cukrárna, ve které mají velmi dobrou zmrzlinu a ovocné poháry.  Barokní kostel v horní části náměstí je zasvěcen sv. Markovi.

Mušle, mušle a zase jen mušle

Nedaleko mysu Osejava stojí starý Fratiškánský klášter, který byl vybudován na místě, kde původně stával kostel. V 18. století ke klášteru, který vznikl o století dříve, přibyla pěkná barokní zvonice. V přízemí (vchod ze zahrady) je Malakologické muzeum obsahující sbírků měkýšů z celého světa a bohatou sbírku mušlí.

Kulturní akce

V červenci a v srpnu se koná Makarské kulturní léto. Široká nabídka koncertů vážné hudby a divadelních a jiných představení. Konkrétní program je k dispozici na recepcích velkých hotelů či v místním informačním centru. Nejoblíbenější akcí bývá tzv. Rybářská noc, což je lidová slavnost (koná se několikrát za sezónu) konající se v přístavu za doprovodu místních pěveckých a tanečních skupin, spojená s ochutnávkou výborných rybích pokrmů.

Pěšky či autem

Po pobřeží promenádě v Makarske můžete směrem na sever dojít až do sousední Bašky Vody a Brely, směrem na jih do Tučepi a Podgory. Na místní pláži Donja Luka (pláž pod hotely Dalmacija a Meteor) je široká nabídka vodních sportů.  

Z výletů do okolí doporučujeme celodenní lodní výlety, tzv. Fish picknic, které nabízí lodě a agentury v přístavu.

Pokud budete v Makarské autem, určitě nevynechejte možnost podívat se na Sv. Jure, což je nejvyšší hora Biokova, ze kterého je nádherný výhled na pobřeží a přilehlé ostrovy. Budete-li se chtít vydat pěšky, je lépe vyjít v brzkých ranních hodinách a nepřeceňovat své síly. Sv. Jure je vysoký 1 762 m. (což odpovídá převýšení, protože vyjdete z místa u moře). Místní cestovní kanceláře pořádají výlety na východ slunce na Biokovu, jedná se o nezapomenutelný zážitek.