Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gradac

9. 7. 2007

Gradac

Co najdeme v Gradaci?

Gradac je posledním turistických střediskem Makarské riviéry. Od Makarské je vzdálen 38 kilometrů. Gradac byl původně malou rybářskou vesničkou, která se díky velkému počtu slunečních hodin a rozvoji turistické infrastruktury přeměnila v oblíbené turistické letovisko. V okolí Gradace se pěstuje vinná réva, olivovníky a ovoce.

Nenajdeme zde (s výjimkou malých pozůstatků římských staveb) žádné historické památky. Na druhou stranu nám Gradac nabídne ideální podmínky pro provozování vodních sportů. Centrální pláž Gornja Vala, která je dlouhá 1,5 km, je jednou z nejkrásnějších pláží celého Jadranu. Na pláží je možno zahrát si plážový volejbal, pronajmout vodní skútry atd. Tato oblázková pláž je pro svůj pozvolný vstup do moře vyhledávána rodinami s malými dětmi.

Obrazek

Malebné městečko Gradac se rozprostírá na úpatí majestátního pohoří Biokovo

Kam na kafe či na zmrzlinu?

V malém místním přístavu můžete navštívit několik vkusně zařízených restaurací. Na promenádě za poštou se nachází penzion Poseidon, ve kterém nabízí výborné zmrzlinové poháry a kvalitní domácí víno. V přístavu kotví výletní lodě, které každý den pořádají výlety na moře.

Obrazek

Penzion Poseidon na konci pobřežní promenády, kde mají výbornou zmrzlinu

Naše tipy

Gradac je skutečně malé středisko a nachází se zde pouze dva velké hotely. Hotel Labineca (severně) leží při vjezdu do města, hotel Laguna včetně svých depandancí je umístěn více k centru města (nicméně vzdálenost mezi oběma hotely není více než 10 minut chůze). Nad Labinecou (tj. severně) se nachází pěkná malá pláž, která nebývá příliš přeplněná. Naopak u Laguny je pláž většinou plná. Další pěkná pláž je až na jihu města (za tobogány), o víkendu bohužel plná Bosňanů. Na ni pak navazuje nuda pláž.

Na pláži pod Lagunou je malá pekárna, kde mají úžasné koblížky. Pokud se rozhodnete pro pizzu, nejlepší pizzerie je v kopci z přístavu směrem k hotelům. Hned na nábřeží je také velmi dobrá cukrárna.

To musíte určitě vidět

Nedaleko Gradacu se nachází u obce Bačina tzv. Bačinské jezero (8 km jižně po silnici), což je vlastně soustava šesti navzájem propojených sladkovodních jezer. Zvláštností těchto jezer, které jsou kanálem propojeny s mořem, je tzv. brakická (neboli smíšená sladkovodní a mořská) voda, která umožňuje v jezerech život nejen sladkovodním, ale i mořským rybám.

Nádherný výhled je z kopce nad Gradacem (malá silnice na jihu města při výjezdu na Dubrovník) nedaleko místního hřbitova a kostelíka, která ale vyžaduje pevnou obuv.