Jdi na obsah Jdi na menu
 


Celní a pasové formality

Ačkoli od 1. června 2004 mohou občané České republiky používat ke vstupu na území Chorvatska i občanský průkaz, je doporučováno cestovat s platným cestovním pasem. Cestovní doklad musí být platný alespoň po dobu pobytu v zahraničí. Vízum při pobytu do 3 měsíců není potřeba.

Ministerstvo zahraničí ČR v této záležitosti upozorňuje: "Vzhledem k tomu, že Chorvatsko umožňuje vstup na své území i na základě předložení občanského průkazu občana ČR, lze jako cestovní doklad k cestování do Chorvatska fakticky použít i občanský průkaz ČR. S ohledem na skutečnost, že jde o jednostranné opatření jiného státu, nemůže Česká republika nést odpovědnost za aplikaci tohoto jednostranného opatření, popřípadě za komplikace, které by mohly vzniknout při vstupu nebo pobytu na území tohoto státu. MZV ČR proto nadále doporučuje při cestách do Chorvatska použít platný cestovní pas ČR."

Na území Chorvatska existuje tzv. přihlašovací povinnost. Pokud budete ubytováni v hotelu, kempu či soukromí, zařídí za vás veškeré záležitosti ubytovatel. V ostatních případech je nutno se nahlásit na policejním oddělení pro cizince do 24 hodin od překročení chorvatských hranic. Tato oddělení se nachází téměř v každé obci.

Při pobytu na území Chorvatska platí turisté tzv. pobytovou taxu (boravišna pristojba). Může být zahrnuta v ceně za ubytování (tj. cena zahranuje pobytovou taxu) nebo je uvedena zvlášť a k ceně za ubytování ji je třeba připočíst. Peníze, které se v rámci pobytové taxy vyberou slouží jednotlivým lokalitám na podporu cestovního ruchu. Děti ve věku 12 - 18 let platí 50 % ubytovací taxy. Děti do 12 let pobytovou taxu neplatí. Existují i další výjimky, na které se pobytová taxa nevztahuje (např. osoby s tělesným postižením, školní výlety, léčebné pobyty apod.).  

Při vstupu na území Chorvatské republiky je celní orgán oprávněn vyžadovat předložení finančních prostředků určených pro pobyt. Jeho výše je 100 Euro na den za dospělou osobu (pokud máte doklad o zaplaceném ubytování či doklad o pozvání snižuje se na částku 50 Euro).Podle prohlášení Ministerstva pro cestovní ruch (oficiální název Ministerstvo moře, cestovního ruchu, dopravy) nebude toto nařízení striktně dodržováno. Může se jednat pouze o nárazové kontrolní akce.

Na území Chorvatska lze bezcelně dovézt věci denní potřeby. Pokud s sebou povezete drahé přístroje, je lepší je deklarovat na hranicích.
Dovoz potravin a nápojů je omezen na "přiměřené množství". Posouzení přiměřenosti je v kompetenci celních úřadů.

Na území Chorvatska je dále možno bezcelně dovézt:

  • 200 cigaret nebo 100 kusů cigarilos, 50 doutníků či 250 gramů tabáku,
  • 1 litr tvrdého alkoholu,
  • 2 litry likéru nebo dezertního či šumivého vína,
  • 2 litry stolního vína,
  • 50 ml parfému,
  • 250 ml toaletního vody,
  • léky a zdravotnické výrobky v množství odpovídajícím osobní spotřebě.

  • Pokud v Chorvatsku zakoupíte zboží v hodnotě nad 500 kun, můžete požádat o vrácení daně z přidané hodnoty. U prodejce si vyžádejte k tomu určený formulář, který vám potvrdí, vy ho předložíte při výjezdu ze země a zaměstnanci celní správy na něm potvrdí, že dané zboží opuští území Chorvatska. Pro vrácení DPH můžete požádat prodejce, kterému zašlete příslušné doklady a číslo vašeho účtu, kam částku může převést.