Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jadran, Jadranské moře

Jadran, Jadranské moře, Jaderské moře se rozkládá mezi Balkánských a Apeninským poloostrovem. Název je etruského původu. Své jméno získalo podle osady Hatrie ležící nedaleko Benátek , která byla později latinizována na Atrii, dnešní Adrii.

Jeho délka je 783 km, průměrná šířka 177 km. Severní část Jadranu u Istrijského poloostrova je více mělká, jižní část je mnohem hlubší. Zatímco na severu hloubka dosahuje mnohdy i méně než 30 metrů, na jihu je Jadran v některých místech hlubší než 1 000 metrů. Rekordní hloubka Jadranu je 1330 m, a to na území Černé Hory. Podle posledních průzkumů se neoficiálně hovoří o téměř 1 600 m. Jadranské moře se každoročně zvětšuje na úkor pevniny, a to o 2,5 mm (1 metr každých 400 let).

Rozdíl mezi přílivem a odlivem na Jadranu je relativně malý. Nejmenších hodnot dosahuje na jihu Chorvatska, např. v Dubrovníku pouhých 30 cm.

Jadran je znám svou vysokou salinitou (slanost moře), která dosahuje 38 %o (38 g soli v 1 litru vody). Slanost je vyšší na jihu země. V místech delt sladkovodních řek je samozřejmě podstatně nižší.

Teplota vod  Jadranského moře dosahuje v letních měsících 23 - 26 oC. V zimních měsících je teplota moře vyšší než teplota vzduchu. Vysoký obsah soli způsobuje velkou průzračnost vody. Některé zdroje uvádí, že na otevřeném Jadranu je možno spatřit předměty až do hloubky 56 metru.

Jadran je často nazýván "modrý Jadran". Jeho typická tmavě modrá barva je způsobena především nízkým výskytem biologického planktonu.

Průměrné teploty moře v letních měsících (v oC)

Istrijský poloostrov

Severní Dalmácie

Jižní Dalmácie

 červen

20

22

22

 červenec

23

24

24

 srpen

23

25

25

 září

21

23

24

Jadran je proslaven také svou čistotou. V oblasti Středozemního moře má vody nejčistší a také v celosvětovém měřítku se řadí na přední místa. Chorvatské úřady věnují ochraně moře a životního prostředí zvýšenou pozornost.