Jdi na obsah Jdi na menu
 


Crikvenica

2. 7. 2007

Crikvenica

Crikvenica je malé (zhruba 5,5 tisíce stálých obyvatel) letovisko na pobřeží Jadranského moře, které je velmi oblíbené u českých turistů. Město leží 38 km jihovýchodním směrem od hlavního přístavu oblasti, Rijeky při ústí potoku Dubračina do Jadranu. Crikvenica včetně svého okolí je velmi rozsáhlá. Na severu začíná u obce Jadranovo a na jihu končí u letoviska Selce.

Jméno Crikvenica pochází z chorvatského slova crkva, což v překladu znamená kostel. Od začátku 20. století je získalo město označení "přímořské lázně". V hotelích, které zde byly založeny, se začalo s poskytováním talasoterapie (léčba mořskou vodou). Tyto služby poskytují některá moderní hotelová zařízení dodnes.

V době římské na místě současného města stával vojenský opevněný tábor Ad Turres. Kníže z ostrova Krk Nikola Frankopan na místě původního opevnění nechal postavit opevněný klášter, tzv. kaštel. Jeho syn ho daroval řádů pavlánů, jež v něm založil klášter a školu. Habsburkové zde vybudovali ozdravovnu, která byla později přestavěna na dětský domov a před několika desítkami let na hotel. Tato stavba je bohužel jedinou významnou historickou památkou ve městě.

Město má výhodné podmínky pro windsurfing, potápění, tenis, plážový volejbal a jiné druhy sportů. 15. srpna se v Crikvenici každoročně koná Mezinárodní plavecký maratón na trase dlouhé 3 800 metrů z města Šilo na ostrově Krk do Crikvenice.

Velmi pěkná je městská pláž, která je upravena také pro tělesně postižené turisty. Její povrch je písečný a je neustále udržován v maximální čistotě. Za vstup na tuto pláž se platí vstupné. Pláž byla oceněna "Modrou vlajkou".

V místním akváriu můžete obdivovat nejen "obyvatele" Jadranu, ale také exotických destinací, jakou je např. Hawaj. Po pobřeží promenádě směrem na sever od města dojdete příjemnou pěší procházkou až do střediska Kačjak s bohatou nabídkou vodních sportů.