Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rovinj

1. 7. 2007

Rovinj

Je malebné městečko a rybářský přístav na západním břehu Istrijského poloostrova. V současné době má necelých 15 tisíc obyvatel. Městečko, které bylo po dlouhou dobu pod vlivem Benátek, si dodnes uchovalo svůj starobylý středomořský ráz, který se vyznačuje starým městem na poloostrově a nově se rozvíjejícími částmi na přilehlém pobřeží na kopci.

Osídlení na území Rovinje pochází již z dob před příchodem Římanů. Dlouhou dobu bylo město součástí francké říše. Na počátku středověku došlo k několika rozsáhlým ničivým požárům a nájezdům z moře. Když byla Rovinj ve 13. století ovládnuta Benátčany, ztratila svou samostatnost, kterou získala zpět teprve koncem 18. století za nadvlády Rakousko-Uherska. Na konci 19. století se stala nejdůležitějším Istrijským přístavem.

Místní pláže jsou většinou uměle upraveny, najdeme zde oblázky, kameny, ale také betonové části. Podél pláží se táhne dlouhá pobřežní promenáda, která umožňuje dlouhé procházky na čerstvém mořském vzduchu. Některé pláže v Rovinji byly oceněny ohodnocením "Modrá vlajka", která se uděluje nejčistším plážím v Evropě.

Na severu Rovinje se nachází naturistické komplexy Valata a Monsena. K Rovinji patří také zalesněný ostrůvek Katarina ležící naproti přístavu. Dále ostrov Crveni Otok, který je znám tím, že zde nesmí žádné automobily. Skládá se ze dvou ostrůvků, které jsou mezi sebou propojeny umělou hrází. Na větším ze dvou ostrovů, Andriji, se nachází pozůstatky římského osídlení a zřícenina kostelíku z předrománských dob. Klášter, který zde byl postaven v 6. století a po 13. století byl opuštěn, byl později změněn na vilu, která se stala základem pozdějšího hotelu Dvorac. Na menším ostrůvku s názvem Maškin je nudistická pláž. Spojení mezi ostrovy a Rovinjí zajišťuje pravidelná lodní doprava.

Památky

Z památek jmenujme nejstarší stavbu města, kapli Nejsvětější Trojice, která leží na pevnině nedaleko přístavu. Nejvýše položeným místem je kostel sv. Eufemie, patronky města, který stojí na zalesněném kopci nad starým městem. Pochází z 18. století a byl postaven v italském stylu. Až budete v jeho blízkosti, vystoupejte na jeho zvonici, odkud je krásný výhled na celé město. V kostele jsou pohřebeny ostatky sv. Eufemie.

Nedaleko radnice u přístavu na náměstí je Hodinová věž, která je nepřehlédnutelná díky své tmavě červené barve. Naproti věži stojí radnice a vedle ní Califfiho palác ze 17. století, v němž se nachází městské muzeum. Obdivovat můžete nejen archeologické nálezy z oblasti Rovinje od nejstarších dob po současnost, ale také nádhernou sbírku obrazů italských malířů 15. až 19. století a chorvatských malířů současnosti.

Mezi muzeem a radnicí se nachází Balbiho brána a za ní ulice, kterou příjemnou procházkou trochu do kopce dojdete až ke kostelu sv. Eufemie. Na nedalekém místním tržišti nabízí místní tradiční istrijské výrobky.

Nejen Rovinj, ale celá Istrie, je známá řadou kulturních akcích pořádaných v letním období. V červenci a srpnu se ve Františkánském kostele a kostele sv. Eufemie konají slavnosti Rovinského kulturního léta. Druhou neděli v sprnu se koná výstava začínajících malířů Grisija, která se koná ve stejnojmenné ulici (od Balbiho brány ke kostelu sv. Eufemie), kde mladí a zcela neznámí umělci představují svá díla, která si můžete zakoupit.

V letních měsících se v přístavu každou druhou sobotu konají Rybářské slavnosti, a to ve večerních hodinách za doprovodu místních klap. K příjemné zábavě můžete ochutnat rybí speciality.

Mini-Croatia

Neboli Chorvatsko v miniatuře je rozsáhlý komplex při severním vjezdu do města, který soustřeďuje více než 30 nejzajímavějších pozoruhodností Chorvatska v miniaturním provedení, a to vše jako velmi dobrou napodobeninu z kvalitního materiálu.

Rovinj je také místem, kde si na své přijdou vyznavači nejrůznějších druhů sportů. Existuje zde škola potápění, potápěčská základna, windsufing, tenisové kurty, možnost plážového volejbalu.

Ve velkém zábavním středisku u hotelu Montauro je umělá lezecká zeď, diskotéky, internetová kavárna, fast food a výborná mexická restaurace.