Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pula

10. 7. 2007

Pula

Město Pula ležící na jihu Istrijského poloostrova je jeho největším městem, hospodářským a kulturním střediskem oblasti. Pula má své vlastní mezinárodní letiště a velký mezinárodní přístav. Najdeme zde i několik úspěšných průmyslových podniků a mnoho historických památek. Samotné centrum města není pro rekreaci příliš vhodné. Pro turisty jsou určeny především okrajové části. V Pule se zalíbí každému, kdo touží po aktivní dovolené s možností poznávání památek.

Amfiteátr

Nejznámější a nejnavštěvovanější památkou Puly je římský Amfiteátr z 1. století našeho letopočtu z doby císaře Vespasiana, který je pátým nejdochovalejším amfiteátrem na území Evropy. Každá organizovaná prohlídka města s průvodcem začíná a končí u Amfiteátru, jehož krásu předčí snad jen Koloseum v Římě. Amfiteátru se často říkalo "Aréna Puly", konaly se zde totiž slavné gladiátorské zápasy. Půdorys je ve tvaru elipsy (delší strana měří 130 m, kratší 100 m). Gladiátorské hry se konaly v centrální části zvané areéna. Diváci seděli okolo na kamenných lavicích či stáli v galerii. Hrám mohlo přihlížet až 20 tisíc diváků. V pozdějších dobách byl ale kámen amfiteátru používán jako stavební materiál pro soukromé vily a paláce benátských pánů.

Dnes je Amfiteátr centrem kulturního dění Puly. Koná se zde Filmový festival, koncerty vážné hudby apod. Maximální počet diváků je 5 tisíc. V původních podzemních chodbách pro gladiátory dnes můžeme najít muzeum, ve kterém je stroj na zpracování oliv, amfóry ve kterých se olivový olej uchovával apod.

Triumfální oblouk Sergejů - Zlatá brána

Triumfální oblouk Sergejů, který byl kdysi součástí Zlaté brány, je dnes časo mylně jako Zlatá brána označován. Byl postaven v letech 29 - 27 př.Kr. na oslavu tří členů Sergejovské rodiny, kteří zastávali důležité postavení v tehdejší Pule. Zlatá brána byla zbořena na počátku 19. století, kdy musela ustoupit rozrůstající se části Puly.

Augustův chrám

Augustův chrám se nachází na Fóru. Byl postaven v letech 2 př.Kr. až 14 po Kr., kdy císař Augustus zemřel. Chrám je zasvěcen bohyni Romě a císaři Augustovi. Je postaven v typickém stylu, v jakém se kdysi stavěly římské chrámy. Na konci antiky přestal působit jako chrám a místní ho začali využívat jako kostel, později jako skladiště žita a počátkem 19. století v něm bylo umístěno muzeum. V roce 1944 byl poničen za bombového útoku na Pulu, rekonstruován byl v prvních poválečných letech.

Městská radnice

Městská radnice stojí vedle Augustova chrámu. V době, kdy byla Pula svobodným městem, sloužila stavba jako sídlo městské samosprávy, později sídlo kněží a dnes starosty. Jedna z místních zdí je údajně pozůstatkem Dianina chrámu, který sousedil s chrámem Augustovým.

Mezi další významné památky Puly patří Dvojitá brána a městské opevnění, Herkulova brána, Fórum, Kostel a klášter sv. Františka z Assisi, katedrála Panny Marie, ortodoxní kostel sv. Mikuláše a další.

Pula a kultura

Jak již bylo napsáno, Pula je centrem kulturního dění. Téměř denně se ve městě koná nějaké divadelní či jiné představení, koncert vážné hudby nebo místní lidová vystoupení. Konkrétní program na léto 2007 najdete na stránkách města Puly. V Pule často vystupují osobnosti světového kulturního nebe, např. v roce 2005 Andrea Bocelli či v roce 2006 Anastacia.

V Pule si na své přijdou i milovníci sportu, kteří mohou volný čas trávit potápěním, vodním lyžováním, podmořským rybolovem, paraglidingem, golfem, fotbalem, plážovým volejbalem atd. Větší hotely mají dobře vybavené půjčovny sportovním potřeb. Některé z místních pláží (severně či jižně od centra Puly) byly oceněny "Modrou vlajkou".

V Pule se nachází malé akvárium, které na ploše 600 m představuje mořskou faunu a flóru severní části Jadranského moře. Nachází se na poloostrůvku Verudela, v prostorách bývalé rakousko-uherské pevnosti. O prázdninách je otevřeno denně mezi 10.hod. a 20. hod.

Z přístavu v Pule odjíždí denně rychloloď do italských Benátek. Cena v sezóně (9.7. - 26.8.) je 52 euro za jednosměrnou jízdenku a 88 euro za zpáteční jízdenku, na začátku a na konci sezóny stojí jednosměrná jízdenka 45 euro (cena zpáteční jízdenky zůstává stejná).  Děti od 4 do 14 let mají 50 % slevu.

Z místního autobusového nádraží odjíždí autobusy do italského Terstu, Benátek či Padovy, do Záhřebu, Splitu, Rijeky a do několika míst na Istrijském poloostrově. Aktuální autobusový řád včetně cen najdete na stránkách města Pula.