Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hvar

18. 8. 2007

Hvar

Chorvatská Madeira

Ostrov Hvar bývá často nazýván "chorvatská Madeira", má totiž nejvyšší počet hodin slunečního svitu na celém pobřeží chorvatského Jadranu. Místní klima je natolik příznivé, že sníh či mráz se objeví jen ojediněle. Naopak v létě zde bývají vysoké teploty lépe snesitelné než na přilehlé pevnině. Hvar patří k nejkrásnějším chorvatským ostrovům.

Se svou rozlohou 299,7 km2 je 4. největším chorvatským ostrovem. 68 kilometrů na délku mu však zajistilo prvenství, jedná se o nejdelší chorvatský ostrov. Na Hvaru je necelých 50 měst či vesniček. Nejznámější je Hvar, Stari Grad, Jelsa, Vrboska a Sučuraj. Místní obyvatelé se živí zemědělstvím, rybolovem a turistickým ruchem.

Procházka historií

Ostrov byl údajně osídlen již v prehistorické době. První památky na osídlení v oblasti však pochází až z 1. tisíciletí př. Kr. Tehdy se zde usadili Ilyrové později, ve 4. století přišli na ostrov Řekové a založili osadu Pharos (dnes Stari Grad), ze které bylo později odvozeno i jméno ostrova. Jen co se Řekové vypořádali s původními Ilyry, byl tady další nepřítel, Římané, kterým Řekové v 1.st. př. Kr. podlehli.

Ani v pozdějších dobách nebyl osud obyvatel Hvaru jednoduchý, bojovali s Ostrogóty, Byzancí, teprve v  11. století se stal ostrov součástí Chorvatského království. Na konci 13. století se Hvar přiklonil k Benátské republice. Ani to mu však nepomohlo. Zpočátku se zde střídali vládcové, teprve na počátku 15. století byl Hvar zpět pod kontrolou Benátek. Až do 18. století docházelo k růstu významu ostrova, který se stal hlavní benátkou námořní základnou v oblasti. Po napoleonských válkách se opět vládcové střídali, roku 1813 byl na sto let přičleněn k Rakousko-Uhersku. Dochází k modernizaci rybolovu i námořní dopravy, roste význam pěstování vína a jeho vývoz do Rakouska.

Víno z Hvaru

Hvar má jedinečné přírodní a klimatické podmínky pro pěstování vinné révy. Vysoká vlhkost vzduchu napomáhá správné růstu révy a zabraňuje vzniku řady škodlivých chorob. Víno se na Hvaru pěstuje již od doby starých Řeků a od počátku je významn ý vývozním artiklem. Ta nejlepší pochází z jižních svahů ostrova. Ačkoli bílá vína jsou velmi kvalitní, nejznámější a nejoblíbenější jsou červené odrůdy.

Víno z Hvaru by nemělo chybět mezi suvenýry z tohoto jedinečného ostrova. Často se dají koupit přímo u vlastníků vinic, kde jsou levnější než v obchodech. Možnost ochutnávky ve vinném sklípku je samozřejmostí.

Levandule

Když už jsme u suvenýrů, dalším suvenýrem, který charakterizuje ostrov Hvar je levandule. Levandulový olej je důležitým základem pro parfémy. A nejen to, místní si ho cení daleko více jako prevenci proti molům (usušený v malých sáčcích ve skříních) či jako olej do aromatických lamp nebo koupelový olej. Malý látkový pytlíček se sušenou levandulí je podle hvarských babiček tím nejlepším "práškem na spaní". Známé jsou i léčivé účinky levandule, nekoncetrovaný olej se používá k inhalacím, jako součást čaje. Osvědčený je také způsob utlumení migrény, k čemuž stačí malé množství oleje namazat na čelo.

Jedinečný pohled poskytují rozsáhlá levandulová pole, která se každoročně o prázdninách zbarví do nádherné fialové barvy.

Oslavy a kulturní akce

Obyvatelé Hvaru si libují v oslavách. Oslavuje se, co se dá. Slaví se při příležitosti velkých i menších církevních svátků, oslavují se patroni jednolivých vesniček či jakákoli významnější událost na ostrově. Příležitost k oslavám si obyvatelé vždy najdou a pokud ne, i tak se každým dnem dokáží řádně radovat ze života.

Např. na Svátek P. Marie (2. únor) se koná výstup na konec Kruvenica nad Hvarem z centra města. Na všech místech ostrova se začátkem roku konají karnevaly, které končí necelých 50 dní před Velikonocemi. Nejdůležitější událostí Velikonoc je Procesí za křížem, které se koná v noci ze Zeleného čtvrtka na Velký pátek jako památka na události z roku 1510, podle nichž tehdy Kristius na kříži v místním kostele ronil krvavé slzy (v daný den vypuklo na ostrově povstání, které bylo Benátčany krvavě potlačeno). Na Velký pátek se koná na hlavním hvarském náměstí lidová slavnost.

13. června se slaví svátek sv. Antonína. V době dozrávání levandule se konají nejrůznější slavnosti. Slavnosti na počest některých patronů měst se konají v srpnu.

Sport

Kromě plavání se na ostrově můžete  během své dovolené věnovat velké řadě sportovních činností. V minulých letech byla postavena hřiště s rozsáhlou nabídkou sportů, v hotelích vznikla fitnesscentra. Milovníci jízdy na kole určitě ocení kilometry dlouhé cykloturistické trasy po ostrově. Potápeči si přijdou na své u lokality Pakleni otoci (Paklené ostrovy) či u polostrova Kabal. Stálé oblíbenější se stává jachting u Paklených ostrovů či sportovní rybolov.

Ať již jste milovníky kulturních akcí či sportovních aktivi, na Hvaru si každý najde to své.

Cesta na Hvar

Na Hvar jezdí trajekty ze Splitu, které spojují pevninu se Stari Gradem a z Drveniku, odkud jezdí trajekty do Sučuraje.

Trajekty ze Splitu jezdí mimo sezónu třikrát denně, jízda trvá asi 100 minut. Cena jízdného je za dospělou osobu 32 Kn (dítě 3 - 12 let: 50 %). V sezóně jezdí asi 7 x za den. Cena 38 Kn/dosp.os.

Z Drveniku trajekt jezdí mimo sezónu 6 x denně, v sezóně více než 10 x. Plavba trvá necelých 30 minut. Cena mimo sezónu: 10 Kn, v sezóně 12 Kn. Děti polovinu.